Elektroinstalace

Kompletní elektroinstalace rodinného domku

Každý kdo staví svůj nový rodinný domek, v ruce drží svou stavební projektovou dokumentaci s případným návrhem na provedení elektroinstalace, narazí na otázku „jak udělat elektriku“.

Řešením je nechat vypracovat projektovou dokumentaci na elektroinstalaci, která by zároveň splňovala Vaše představy na umístění jednotlivých prvků. Po té provést instalaci dle projektu a zakončit práci výchozí revizní zprávou, že je zařízení z hlediska bezpečnosti schopné provozu. Tuto revizní zprávu budete potřebovat při kolaudaci.

Při chuti provést práci svépomocí vřele doporučuji časté konzultace s elektrikářem, projektantem, či revizním technikem, případně dělat pod dozorem zkušeného elektrikáře.

Úprava osvětlení společných prostor, chodeb

Zájmem každého vlastníka nemovitosti v dnešní době je, aby provozní náklady Vašeho domu byly co nejnižší. Jednou z možností, jak výrazně snížit náklady ve Vašem domě a kde se investice brzy vrátí, je úprava elektroinstalace – osvětlení společných prostor. Určitě je zbytečné, aby při stisku jediného spínače najednou rozsvítil celý bytový dům a zbytečně se svítilo všude, když postačuje rozsvícení světel pouze na jednom nebo dvou patrech. Podobně je to i s prostory ve společných garážích, halách a toaletách.

Řešením je montáž prvků omezující dobu, nebo oblast osvětlovaných prostor – pohybová čidla, schodišťové automaty, časové spínače, soumrakové spínače apod.

V případě pohybových čidel ovládajících zářivková svítidla, je vhodné při pohybu osob doplnit obvod přístroji zamezujícími neustálé zhasínání po vypršení doby sepnutí. Šetří se tím životnost zářivek, startérů, tlumivek, nebo elektronických předřadníků.

Rekonstrukce hlavního domovního vedení

Stupně elektrizace bytů stále stoupá. Zatím co dříve stačil pro napájení jednoho bytu jednopólový jistič napájecí světla a pár drobných spotřebičů, dnes v bytě přibylo značné množství dalších elektrospotřebičů jako jsou pračky, výkonné sporáky, myčky, sušičky, rychlovarné konvice, fény, atd… Vlastníci bytů si pak navyšují hodnoty hlavních jističů až do doby, kdy začnou vypadávat hlavní pojistky domu. Jako nejrychlejší a nejlevnější řešení pak volí navýšení jištění celého domu, nebo úpravou pojistek drátkem „aby to vydrželo“. Tímto se ovšem elektroinstalace stává velmi nebezpečná.

Jediným správným řešením je vypracování projektu na výměnu hlavního domovního vedení a výměny elektroměrových rozvaděčů. Dle projektu provést instalaci a zakončit práci výchozí revizní zprávou, že je zařízení z hlediska bezpečnosti schopné provozu.

Vyřeší se tím většinou i problém hrozby komínového efektu v hlavní elektrické stoupačce, oddělí se slaboproudé obvody (TV, LAN) od elektrických, navýší se jmenovitý proud elektroměrových rozvaděčů a elektroměrové rozvaděče budou vyrobeny v souladu s platnými předpisy dodavatele energie.

Přímotopy, akumulačky

AEG

Ecoflex

Auret

Ohřívače vody – elektrické

Ohřívače vody „bojlery“ slouží k ohřevu užitkové vody. Jejich životnost závisí na mnoha okolnostech. Při správné volbě ohřívače, pravidelné údržbě, kontrole, čištění, doplnění nové magneziové anody, kontroly topných těles a správném nastavení teploty bude Váš bojler funkční i desítky let. V případě zanedbání těchto úkonů hrozí energetické ztráty, opaření, předčasné porušení ohřívací nádoby, nedohřívání, ale také úraz elektrickým proudem, otrava bakterií – Legionelou, či exploze tlakové nádoby srovnatelné z explozí plynu.

Řešením je zvolit správné parametry ohřívače vody, zvolit správný tarif dodavatele, nechat si odborně provést instalace a pravidelně provádět kontrolu.

Domácí dorozumívací zařízení

Tesla Stropkov

Urmet

Elektonický zabezpečovací systém

Jablotron

DSC

Galaxi

 

Elektronický přístupový systém

 

Zavedením elektronického přístupového systému se omezí volný a nekontrolovatelný pohyb osob v určitých prostorách, nebo objektů. Nahradí klasické klíče, lze jednoduše nastavovat přístupová práva určité osoby do určitých prostor a v některých případech i v určitý čas. Jako vstupní identifikaci lze použít čip, kartu, otisk prstu, vstupní kód, nebo SMS. Ovládat lze elektromagnetický zámek ve dveřích, přídržný elektromagnet dveří, turnikety, závory, nebo vrata. Konfiguraci systému může uživatel provádět pomocí tlačítek, master čipu, ale i přes PC, nebo vzdáleně přes LAN síť.

Řešení vždy vychází ze základních požadavků zákazníka a jeho finančních možnostech. Každý přístupový systém od klíče a po složitý elektronický systém má vždy své zápory i klady. Posouzení doporučuji konzultovat s odborníky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *